Syntetická kůže
- 26. dubna 2023
- Encyklopedie
Definice
Syntetická kůže, známá také jako umělá kůže, je alternativou pravé kůže na bázi ropy. Syntetická kůže má sice mnoho stejných žádoucích vlastností jako pravá kůže, ale k vytvoření této látky není třeba ubližovat zvířatům.
Popis
Syntetická kůže se na mezinárodní scéně objevila s vynálezem Naugahyde v roce 1920. Tuto látku vytvořila společnost US Rubber Company, která byla založena v roce 1892.
Existují tři základní typy syntetické kůže: polyuretan ("PU"), polyvinylchlorid (PVC - "vinyl") a silikon.
Často nahrazuje kůži v čalounění, v oděvech a dokonce i v obuvi. Stejně jako pravá kůže je syntetická kůže měkká na dotek a voděodolná. Proto je tato tkanina vysoce odolná proti skvrnám a snadno se čistí. Ačkoli je o něco méně odolná než pravá kůže, stále účinně bojuje proti odřeninám i pořezání, což z ní činí ideální látku pro čalounění v domácnostech s dětmi nebo domácími zvířaty.
Výhody syntetické kůže
- V porovnání s kůží je tento materiál výrazně levnější, protože se snadno vyrábí bez použití dalších vnějších prostředků.
- Jednou z pozoruhodných vlastností syntetické kůže je, že vypadá a působí přesně jako pravá kůže.
- Materiály z umělé kůže lze obvykle otřít hadříkem a teplou vodou. Na rozdíl od pravé kůže nezadržuje vlhkost, takže předměty z umělé kůže se nedeformují ani nepraskají. Některé z nových vysoce kvalitních imitací kůže dokáží odstranit skvrny od inkoustu, tekutin a potravin pouhým suchým hadříkem.
- Umělá kůže se snadněji stříhá a šije než pravá kůže. Kromě toho jsou stopy po jehle obvykle méně viditelné a nitě hladčeji splývají s materiálem umělé kůže.
Nevýhody umělé kůže
- Syntetická kůže není tak odolná proti propíchnutí nebo roztržení jako pravá kůže.
- Umělá kůže se neroztahuje, nedýchá a neopotřebovává se jako kůže.