Cordura
- 26. dubna 2023
- Encyklopedie
Definice
Cordura, jinak známá jako manšestr, je zvrásněná a pevná tkanina, kterou textilní výrobci používají při výrobě různých typů výrobků, včetně oděvů.
Jednou z nejvýraznějších vlastností této tkaniny jsou její rýhy. Tento vzor rýh mohou výrobci manšestru tkát v různých šířkách.
Zdroj: Dreamstime.com
Popis
Materiál manšestru je podobný sametu, ale na rozdíl od hladké tkaniny má žebrovaný povrch. Pruhy jsou uspořádány ve směru útku. Charakteristická struktura vzniká zavedením další nitě do útku, čímž se na pravé straně vytvoří proplétání, které se následně stříhá a kartáčuje. Vznikne tak podélně pruhovaný vlasový povlak, díky němuž tkanina vypadá, jako by se skládala z mnoha rovnoběžných šňůr.
Odkud cordura pochází?
Manšestr vznikl z hrubého vlněného materiálu, který se od 18. století vyráběl v Anglii jako levnější náhrada sametu, který si běžný člověk nemohl dovolit. Ukázalo se také, že jde o pevnější alternativu, takže oděvy z něj vyrobené bylo možné nosit déle.
Od počátku byl považován za univerzální materiál a manšestrové oděvy či doplňky nosily všechny společenské vrstvy.
Z čeho se manšestr vyrábí?
Tkanina se vyrábí z různých druhů materiálů. Většina manšestrových látek je vyrobena z bavlny nebo směsi bavlny. Může však být vyroben i z polyesteru. Při výrobě manšestru se příležitostně používá také vlna. Záhyby u vlněného manšestru pak nejsou tak výrazné jako u manšestru vyrobeného z jiných látek.
Kde se manšestr používá?
Z této tkaniny se vyrábí řada oděvů, například kalhoty, saka, košile, uniformy, sukně a obleky.
Manšestr je také často používán výrobci nábytku a doplňků k výrobě potahů na židle a pohovky a dekorativních polštářů. Manšestr s širšími pruhy je ideální jako potahová látka na nábytek, protože má měkký, sametový vzhled. Navíc čím méně pruhů, tím je látka silnější a odolnější, což je v čalounění klíčové.
Zdroj: Dreamstime.com