Prohlédněte si aktuální zimní výprodej. Ve výprodeji posledních kusů čeká ten správný kousek v extra slevě možná právě na tebe.

Kempování a turistika s dětmi: Jaké outdoorové vybavení vám zpříjemní pobyt v přírodě?

kemping v Česku
Vlna zmena pozadia

Turistika a kempování s dětmi, obzvláště menšími, vyžaduje dobré plánování. Jak se na ni připravit a jaké kempingové vybavení si s sebou sbalit? Udělejte si přehled a nenechte nic náhodě. Zaručíte si tak nerušené momenty bez stresu v srdci přírody, a to dokonce i s malými dětmi.

Co sbalit na stanovačku s dětmi? Pořádně se připravte!

Turistika a kempování s dětmi představují ideální způsoby, jak strávit společný čas, odpočinout si od ruchů velkoměsta a načerpat spoustu zábavných a originálních zážitků. Na čas strávený v přírodě se ovšem potřebujete dobře vystrojit.

Vybavení na kemping

Kromě must-have kempingových věcí jako jsou rodinný stan (v případě stanování), samonafukovací karimatka, péřový spacák nebo kempinkový nábytek, byste si měli vzít i menší outdoorové vybavení. Ať už jste se rozhodli pro dobrodružství ve stanu nebo pro snadné autokempování, outdoorové doplňky na turistiku se zaručeně mohou hodit.

Připravili jsme seznam vychytávek na kempování, které vám mohou kempingová dobrodružství s dětmi usnadnit:

Jídlo na turistiku

Pokud se chystáte na turistiku nebo kemping s malými členy rodiny, nezbytností, která by v batohu neměla chybět, je jídlo na cesty. V závislosti na věku můžete vzít různé pamlsky, které budou „úplatky“ pro vaše děti, když začnou ztrácet motivaci:

 • Hroznový cukr
 • Ovocné pochutiny (zdravé a oblíbené lyofilizované ovoce)
 • Musli tyčinky
 • Kukuřičné křupky
 • Sušenky, které nejsou v čokoládě (roztopila by se)
 • Gumoví medvídci nebo lízátka

Náhradní outdoor oblečení

Děti se ušpiní bez ohledu na to, kde jsou. Když se k tomu ale přidá les, rybníky, sbírání květin a rostlin, můžete si být téměř jistí, že skončí pokrytí špínou až za ušima. V přírodě to nevadí, dejte však pozor na to, aby byli v suchu, a nehrozilo jim nachlazení. Mokré nohy jsou náchylné na nemoci, proto by mělo být prioritou udržet je v suchu. Navíc, v noci může být v lese i během letních dnů nízká teplota. Zabalte proto dětem o jeden náhradní kus oblečení z každého druhu navíc, abyste si byli jistí, že si v případě potřeby bez problémů poradíte.Kromě vhodného dětského oblečení na turistiku doporučujeme myslet i na několik druhů obuvi. Při náročnějších túrách, kdy terén představuje jisté riziko, je nezbytné dětem zajistit pevnou turistickou obuv. Dětské turistické boty by ideálně měly být vysoké, jelikož noze poskytují větší stabilitu a ochranu. Naopak, při jednodušších procházkách nebo během běhání kolem stanu dopřejte dětem volnost v dětských sandálech s pevnou špicí, které nohu větrají a zároveň ji drží pevně v bezpečí.

Kempingová lampa, baterky a čelovky

Baterky a svítidla jsou další užitečnou pomůckou na kempování. Děti se často bojí tmy, díky kempingové lampě pro ně však stanování nebo kempování bude příjemnější. Navíc si při jejich světle můžete zahrát společenské hry.
Nejjednodušší způsob, jak vidět ve tmě a mít volné ruce, je jasný: kvalitní čelovka. Čelovky se dodávají ve velikostech pro dospělé i děti. Jsou skvělým bezpečnostním prvkem a způsobem, jak mít vždy lehký zdroj světla.

čelovka petzl
Čelovka Petzl Actik Hybrid

Čelovky Petzl patří mezi nejoblíbenější čelovky v naší nabídce. Jsou vhodné pro široké spektrum outdoorových aktivit od běžných outdoorových procházek až po vysokohorské výstupy nebo různé sportovní aktivity.

Připravte se však na to, že světlo bude přitahovat otravné moly a ploštice. Pokuste se vypnout baterku předtím, než vstoupíte do stanu, a před opětovným zapnutím světla stan zapněte, abyste se vyhnuli hmyzu.

Moskytiéra

Abyste se vyhnuli výše zmiňovanému hmyzu, doporučujeme vzít si s sebou i cestovní moskytiéru, která vás před hmyzem ochrání. Moskytiéra je síťovina, kterou si umístíte nad postel, podložku na spaní nebo matraci při trekingu, cestování a kempování v divočině. 

Zajistíte si tak, že vás v noci žádný otravný hmyz nepoštípá a děti se nebudou muset bát střetu s nepříjemnými brouky nebo létajícími potvorami.

Kempingové nádobí

Když se na turistiku vydají dospěláci, je jim často jedno, co budou jíst – sbalí si paštiku, rohlíky a jde se. S dětmi je to ovšem jiné. Děti potřebují teplou stravu, která je zahřeje a dodá jim energii. Také jim určitě dobře padne teplý čajík, když se venku pomalu ochlazuje a slunce zapadá.

Nezapomeňte proto na kempingovou výbavu na vaření: sbalte si kempingový plynový vařič, kempingový příbor, i nějaké talíře a sklenice. Rodiče také ocení termosku k udržení teplé kávy nebo čaje po dlouhé noci strašidelných příběhů a spánku ve stanu s dětmi.

Kempingový plynový vařič Jetboil se o jídlo, polévku nebo kávu postará za minimum času. Vodu dokáže uvařit za 100 vteřin. Je tak ideální možností pro rodiny s malými dětmi, na které je třeba u stanovačky často dávat pozor.

kempingové nádobí
Zdroj: Dreamstime.com

Lékárnička první pomoci

Při kempování nebo turistice s dětmi byste neměli odejít z domu bez základních pomůcek, které poslouží v případě drobného úrazu a setřou slzičky z dětské tváře. Můžete si buď koupit hotovou lékárničku, nebo si ji můžete vyrobit doma a vložit obsah do opakovaně použitelného sáčku. Zde jsou doporučení pro vaši sadu:

 • Pinzeta na třísky
 • Vodotěsné leukoplastové náplasti
 • Dezinfekční sprej (nebo ubrousky) na drobná poranění
 • Gáza a obvazový zábal
 • Krém nebo tabletka na alergii
 • Ibuprofen
 • Pochoutka pro pacienta (lízátko, gumoví medvídci, jakákoliv pochoutka, díky které se vaše dítě usmívá)

Zabavte se v přírodě

Pěší turistika je skvělý způsob, jak trávit čas se svými dětmi a učit je o přírodě, ale může to být náročné, pokud nemáte to správné outdoorové vybavení.

Vždy si vezměte více občerstvení, než si myslíte, že budete potřebovat, hodně vody, opalovací krém, repelent proti hmyzu a správný druh obuvi.

Pokud si vaše dítě nosí vlastní zásoby, ujistěte se, že jeho batoh není příliš těžký a správně mu sedí. Se správným rodinným turistickým vybavením budete méně pečovat o drobné detaily a budete se moci soustředit na skvělé rodinné vzpomínky na turistiku.
Pořiďte si vše potřebné na Outdoorlive.cz a stravte nezapomenutelné chvíle v obklopení vašich nejbližších, na které budou s radostí vzpomínat i vaši prcki.

Autor článku

Ján Rybárik

Outdoorový nadšenec, který se sportu a horám věnuje od dospívání. Cosi už si zažil a prošel. Turistika mu nabízí možnost přemýšlet v přírodě, a proto patří mezi jeho nejoblíbenější outdoorové aktivity. Kromě turistiky si jej však získalo i lezení a skialpinismus. Vyrůstal v Dolném Kubíně, kam se rád vrací na své turistické pochůzky do nedalekých Tater nebo jeho srdeční Malé Fatry. Jeho nejoblíbenějším (i když ne nejvyšším) výstupem je túra na druhý nejvyšší vrch rakouských Alp Wildspitze.

Produkty z článku

-16%
Čelovka Petzl Actik Hybrid

Momentálně vyprodáno

1 110
623
-10%Zdarma
Vařič Jetboil Mightymo

Skladem

2 001
-20%Zdarma
Rodinný stan Husky Boston 6

Momentálně vyprodáno

9 272
1 550