Prohlédněte si aktuální zimní výprodej. Ve výprodeji posledních kusů čeká ten správný kousek v extra slevě možná právě na tebe.

Jaké kempingové vybavení by se mělo nacházet v základní výbavě nováčka?

Vlna zmena pozadia

Kempingová sezóna je opět v plném proudu. Mnozí milovníci přírody si užívají krásného počasí a vydávají se společně s blízkými do přírody za klidem, odpočinkem a tichem. Chtěli byste i vy zkusit toto dobrodružství, ale nevíte, co všechno k tomu budete potřebovat? Připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších kempingových potřeb, které budete nutně potřebovat a také tipy, jak si správně vybrat.

Základem je výběr dobrého stanu

Kempingový stan by měl být na prvním místě vašeho seznamu priorit. Kvalitní přístřešek je důležitým prvkem, protože vás ochrání před živly a udrží vás v suchu, teple a pohodlí. Výběr stanů je velký, na trhu naleznete množství stanů různých typů, velikostí a hmotností.

Jak vybrat stan?

Výběr stanu byste měli přizpůsobit druhu kempování, na který se chystáte. Pokud se chystáte na pěší turistiku, stan by měl být v první řadě lehký, aby vám cestu příliš nestěžoval. Pokud ale máte v plánu cestovat autem, velikost a hmotnost nemusí být rozhodujícími kritérii. Můžete si tak pořídit větší rodinný stan, který vám poskytne více prostoru a komfortnější spaní.

Dalším důležitým kritériem při výběru je období, ve kterém půjdete stanovat. Pokud se chystáte kempovat spíše v teplejším období během roku, stačit by vám měl 3-sezónní stan. Pokud ale zvažujete i zimní kemping, v tom případě byste se měli poohlédnout po 4-sezónním stanu, který se primárně používá pro zimní kempování nebo horolezectví.

Typy stanů

Stan pro 2 osoby

Pokud se chystáte na kemping jen dva, stačit vám bude stan pro dva lidi, který je lehčí a zaručí tak vysoký komfort během cestování.

Stan pro 3 osoby

V případě, že jste tři, například dva rodiče s dítětem nebo tři kámoši, může být pro vás vhodnou volbou stan pro tři osoby. Stan má zvětšený vnitřní prostor, díky čemuž je pohodlnější a opticky prostornější.

Stan pro 4 osoby

Jedná se o velké stany na kempování, které sice mají větší hmotnost, ale disponují velkým prostorem, ve kterém se mohou pohodlně vyspat až čtyři lidé. Tyto stany mají většinou i předsíň, kterou lze využít například pro vaření, uskladnění zavazadel nebo pohodlné posezení pro hraní společenských her v deštivém počasí.

Rodinné stany

Rodinné stany disponují prostorem od 4 až po 6 lidí. Jsou tak ideální volbou pro větší rodiny nebo partu kamarádů.

Nepodceňte ani výběr kvalitního spacáku

Přístřešek nad hlavou už máte. Ale k celkové pohodě, pohodlí i zdraví je důležité zvolit také správnou přikrývku, která ochrání vaše tělo před vnějšími vlivy. Při výběru spacáku je třeba zvážit tři hlavní faktory:

  • teplota
  • izolace
  • velikost

Jak vybrat spacák?

To, v jakém ročním období budete kempovat také ovlivňuje výběr správného spacího pytle. Spacáky jsou obecně plněný prachovým peřím nebo syntetickým materiálem, což z nich dělá favority zimních spacáků a kempování v chladnějším období roku. Péřové spacáky jsou dražší, ale jsou lehké a teplé. Při kempování v horkých letních dnech by vám měl postačovat i ultra lehký spací pytel, který nezabere moc místa a nezpůsobí zbytečnou zátěž.

Naopak, spacák ze syntetického materiálu je sice těžší, ale je levnější a vhodnější do vlhkých podmínek. Takové spacáky se sejdou během chladnějších dnů.

Co se týče velikosti, dívejte se na délku a šířku, ale zvažte i to, jak dobře se spacák sbalí. Vybrat si můžete z osvědčených značek jako jsou spacáky Mammut nebo spacáky Husky, u kterých se rozhodně nemusíte obávat kroku vedle.

Karimatka vám zaručí pohodlí a dodá potřebnou izolaci

Podložka anebo karimatka na spaní jsou klíčové, protože mezi vaše tělo a studenou, tvrdou zem vkládají vrstvu odpružení a izolačního vzduchu.

Pěnová, nafukovací nebo samonafukovací karimatka. Čím se liší?

I karimatek najdeme na trhu mnoho a může být někdy matoucí vybrat si mezi nimi tu správnou. Možná máte doma karimatku z jógy a řeknete si, že vám stačí. Avšak toto řešení nedoporučujeme. Karimatka na jógu totiž nesplňuje potřebné parametry.

Toto jsou základní typy, které si můžete pořídit pro účely kempování:

Pěnová karimatka

Zvolit si můžete jednoduchou pěnovou karimatku, která je lehká a levná, ale poskytuje méně pohodlí a zabírá při srolování více místa. Taková karimatka je ideální volbou na dlouhé turistické výlety, kemping nebo horolezecké expedice.

Samonafukovací karimatka

Další možností je samonafukovací karimatka, která je nastavitelná, dobře izolovaná a poskytuje větší pohodlí, mezi její nevýhody však patří větší hmotnost. Ušetří vám spoustu času, protože ho nemusíte ztrácet s manuálním nafukováním. Zajistí vám vynikající komfort, takže se budete cítit venku jako doma.

Nafukovací karimatka

Jedná se o podobný typ jako u samonafukovací karimatky, avšak nafukovací karimatka nedisponuje automatickým nafukováním, ale je třeba ji nafouknout manuálně. Takové karimatky jsou však cenově dostupnější a zajišťují výborný poměr hmotnosti a tepelně-izolačních vlastností.

Jak vybrat správnou karimatku do stanu?

Nejlepší volba pro vás tak bude opět záviset na typu kempování, který plánujete dělat. U pěší turistiky šetřete gramy, co nejvíce to půjde, a zvolte takovou karimatku, která vás nezatíží. Při autokempu si zase klidně pořiďte pořádnou nafukovací postel, kterou auto bez problémů odveze.

Také zvažte pohodlí. Většina vysoce kvalitních a lehkých podložek má tloušťku od 2 do 8 cm. Pokud jste někdy spali na podlaze a byla pro vás příliš tvrdá, vyberte si podložku o tloušťce alespoň 5 cm.

Užijte si čas v přírodě naplno

Se správným základním vybavením si může zážitky v přírodě vychutnat i naprostý začátečník. Stačí, abyste si dali záležet na kvalitní výbavě, která vám zajistí na vašem dobrodružství potřebný komfort a bezpečnost.

Prohlédněte si naši bohatou nabídku kempingového vybavení a užijte si léto v přírodě naplno.

Autor článku

Ján Rybárik

Outdoorový nadšenec, který se sportu a horám věnuje od dospívání. Cosi už si zažil a prošel. Turistika mu nabízí možnost přemýšlet v přírodě, a proto patří mezi jeho nejoblíbenější outdoorové aktivity. Kromě turistiky si jej však získalo i lezení a skialpinismus. Vyrůstal v Dolném Kubíně, kam se rád vrací na své turistické pochůzky do nedalekých Tater nebo jeho srdeční Malé Fatry. Jeho nejoblíbenějším (i když ne nejvyšším) výstupem je túra na druhý nejvyšší vrch rakouských Alp Wildspitze.