Prohlédněte si aktuální zimní výprodej. Ve výprodeji posledních kusů čeká ten správný kousek v extra slevě možná právě na tebe.

Co je Via Ferrata a proč ji vyzkoušet?

4. srpna 2022

Vlna zmena pozadia

Vášniví turisté se s pojmem „Via Ferrata“ už určitě setkali. Jedná se o velmi oblíbenou outdoorovou aktivitu, která si získává srdce mnoha milovníků přírody po celém světě. Stále se však najdou mnozí, kteří tomuto výrazu nerozumí. V článku si proto řekneme, co je Via Ferrata, proč je tak populární a co budete potřebovat, pokud se rozhodnete ji také vyzkoušet.

Co je Via Ferrata?

Tento výraz pochází z italštiny a doslova znamená „železná cesta“. Jedná se o cestu podél horské stěny vybavené ocelovými lany, příčkami a žebříky. Via Ferraty jsou trvale připevněny k úbočí hory, což vám umožňuje přístup na hřebeny a vrcholy, na které by jinak bylo obtížné dostat se.

Tato aktivita zahrnuje stoupání po strmých horských cestách a představuje vzrušující a zábavnou zkoušku před extrémnějším horolezectvím nebo alpinismem. Nabízí však menší riziko, proto je vhodná pro všechny, kteří si ještě potřebují něco natrénovat a dodat trochu sebedůvěry.

Proč zkusit Via Ferraty?

Protože Via Ferraty vám odemknou zážitky, které byste při běžné turistice nikdy neobjevili. Ferraty vás donutí vystoupit z komfortní zóny, překonat strach a pocit selhání a doplní vám úžasnou dávku adrenalinu. Díky nim odejdete domů se vzrušujícím horolezeckým zážitkem, o kterém budete chtít každému vyprávět a který budete chtít stále více objevovat.

Jaká výstroj na Ferratu vám nesmí chybět?

  • Horolezecké přilby pro ochranu hlavy

Přestože cesty ferratami nepředstavují takové nebezpečí jako klasické horolezectví, je zapotřebí kvalitní výbava, která vám usnadní turistiku a pomůže cítit se bezpečně. Vybavení potřebné pro Via Ferratu je poměrně jednoduché a není obzvlášť drahé. Potřebovat budete ochrannou přilbu na hlavu, která vás ochrání před padajícími kameny nebo před případným pádem.

  • Kompletní via ferrata sety – tlumiče pádu

Povinnou výbavou při objevování ferrat je ferratový set skládající se z lana s tlumičem a ze dvou kovových karabin, které jsou k němu připevněny, a zajistí, že budete vždy připevněni k lanu. To vás ochrání před jakýmikoli pády.

  • Lezecký úvaz

Mezi další základní prvek, který by neměl chybět při vašem lezeckém dobrodružství, patří lezecký úvaz. Výběr sedacího úvazu přizpůsobte podle toho, zda jste začátečník, nebo již zkušenější lezec. Vybrat si můžete z různých typů a značek lezeckých úvazů, jako například Mammut, Black Diamond nebo Petzl.

  • Kvalitní sportovní obuv a rukavice

Kromě zmíněného vybavení se doporučují také kvalitní turistické boty a ochranné rukavice, které vás ochrání před ostrými skalami a kovovými příčkami.

Zvládne to každý?

Krása via ferraty spočívá v tom, že k tomu, abyste ji mohli vyzkoušet, nepotřebujete žádné předchozí zkušenosti. To, co obecně potřebujete, je bojovat se strachem, chuť překonávat limity a zkoušet nové věci.

Vsaďte na kvalitu a vydejte se na dobrodružství

Na Outdoorlive najdete kvalitní sortiment pro všechny odvážné lidi, kteří chtějí objevovat okolní krásy a překonávat sami sebe. Pořiďte si kvalitní vybavení, které vás bude provázet na vašich dobrodružstvích a vykročte do nových vzrušujících zážitků. Litovat rozhodně nebudete. 🙂

Autor článku

Ján Rybárik

Outdoorový nadšenec, který se sportu a horám věnuje od dospívání. Cosi už si zažil a prošel. Turistika mu nabízí možnost přemýšlet v přírodě, a proto patří mezi jeho nejoblíbenější outdoorové aktivity. Kromě turistiky si jej však získalo i lezení a skialpinismus. Vyrůstal v Dolném Kubíně, kam se rád vrací na své turistické pochůzky do nedalekých Tater nebo jeho srdeční Malé Fatry. Jeho nejoblíbenějším (i když ne nejvyšším) výstupem je túra na druhý nejvyšší vrch rakouských Alp Wildspitze.